Jeszcze 6 miesięcy i znów tam będziemy!
Czy wiecie że????
Preikestolen lub Prekestolen, w lokalnej tradycji Hyvlatonnå (dosł. ambona) – klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke.
Ambona jest klifem powstałym w epoce lodowcowej, czyli około 10 tys. lat temu, położonym nad fiordem Lysefjord w południowo-zachodniej części Norwegii – dokładnie 604 metry nad poziomem morza. Choć jego okolice są słabo zaludnione, w sezonie turystycznym na Preikestolen można znaleźć tłoczące się grupy turystów. Klif stał się jedną z największych atrakcji w całym kraju – zupełnie zasłużenie, gdyż miejsce, wygląda niczym stworzone z myślą o turystyce.
Płaski, obszerny wierzchołek klifu, mierzący 25 metrów długości i 25 szerokości, to miejsce, z którego można podziwiać całą zatokę Lysefjord, długą na 42 kilometry. I choć Preikestolen nie jest najwyżej położonym klifem nawet w najbliższej okolicy, to swoista „wygoda” korzystania z niego sprawia, że cieszy się tak dużą popularnością.
Stavanger (wym. [stɑˈʋɑŋjær]) – norweskie miasto portowe (założone w 1125 roku) i gmina leżąca w okręgu Rogaland, na południowo-zachodnim wybrzeżu Norwegii.
Historia Rady Okręgu sięga roku 1837, ale dopiero w roku 1976 odbyły się lokalne wybory do rządu okręgowego.
W Stavanger, w najstarszej części miasta (Gamle Stavanger) znajduje się Muzeum Konserw (Norsk Hermetikkmuseum). Niegdyś funkcjonowało w mieście kilkadziesiąt zakładów produkujących konserwy i przetwarzających ryby. Miasto znane jest również z połowów szprotek.
Do najcenniejszych zabytków należą m.in.: katedra romańska z przełomu XI i XII w., dwór Ledaal z XVIII w. oraz Pałac Biskupi, zawierający bogate zbiory archeologiczne, zwłaszcza z epoki brązu
Większość atrakcji turystycznych znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta Stavanger. Spacerując, warto zwrócić szczególną uwagę na muzea np. Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, Muzeum Sztuk Pięknych i Norweskie Muzeum Konserw. W okolicy starego miasta znajduje się najlepiej zachowany w Europie kompleks drewnianych zabudowań składający się z ponad 170 białych drewnianych domów.
Klasztor Utstein usytuowany na północ od miasta na wyspie Mosteroy. Jest to jedyne zachowane średniowieczne opactwo w Norwegii. Jego budowę rozpoczęto ok. 1260 r. na polecenie Magnusa Lagabotera. W 1264 r. przekazał rozpoczętą budowlę oraz okoliczne posiadłości augustianom, którzy dokończyli budowę klasztoru. Reformacja w XVI w. spowodowała, że mnisi musieli opuścić opactwo, które zostało splądrowane. Jedną z przyczyn, dla których Utstein Kloster zachował się do dzisiejszych czasów w tak dobrym stanie jest fakt, że przez wiele lat był siedzibą właścicieli okolicznych ziem, którzy właściwie dbali o budynek.